Kaş / TÜRKİYE - Rezervasyon 05383988912
SAKLI KENT

SAKLI KENT

Saklıkent Milli Parkı; Antalya ve Muğla illeri arasındaki sınırı çizen Eşen Çayı’nın bir kolu üzerinde yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük kanyonu olma özelliğine sahip Saklıkent Kanyonu’nu barındıran milli park içerisinde kızılçam, sedir ve karaçam ormanları yer almaktadır. Sınırları içerisinde bulunan kanyonun yaklaşık olarak 200 bin yıl önce oluştuğu düşünülmektedir. Bu kanyon, oldukça kolay bir şekilde aşındırabildiği kalkerli arazide fay çatlaklarının yardımı ile oluşmuştur. Günümüzde Saklıkent kanyonu ve çevresi koruma altına alınmıştır.

Fethiye sınırları içerisinde yer alan bu kanyonun varlığı yakın zamana kadar bilinmiyordu. Ancak rivayetlere göre bir çoban tarafından keşfedilmiş ve çevre yerleşkelerde de merak konusu haline gelmiştir. Kanyonu keşfeden çobanın Çevre ve Orman Bakanlığı’na bildirmesinin ardından ise kanyon milli park ilan edilmiş ve Saklıkent bugünkü halini almıştır.

Türkiye’nin görülmesi gereken en güzel yerlerinden birisi olan Saklıkent; sadece kanyonu ile değil, aynı zamanda yemyeşil vadileri, uzayıp giden ırmakları ve rafting yapmaya uygun Karaçay nehri ile de görülmeye değer bir yerdir. Peki, doğa harikası güzellikleri barındıran Saklıkent’e ulaşım nasıl sağlanır?

Saklıkent’e Nasıl Gidilir?

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde yer alan Saklıkent ile Fethiye arası yaklaşık olarak 40 kilometredir. Bulunduğu arazinin yüksekliği 1000 metrenin üzerinde olan milli parka hava yolu ile gidecekseniz Dalaman Havalimanını tercih edebilirsiniz. Bu sayede Antalya, Muğla ve Bodrum üzerinden Fethiye’ye ulaşabilirsiniz. Milli park; Fethiye’ye 45, Antalya’ya ise 50 km. uzaklıkta yer almaktadır.

Saklıkent’e kendi özel aracınız ile gidecek olursanız Fethiye’den yola çıkıp Kayadibi Köyü’ne doğru 40 km. gittikten sonra milli parka ulaşabilirsiniz. Ancak toplu taşımayı kullanacaksanız Muğla otogarının önünden hareket eden Fethiye-Saklıkent dolmuşlarını da kullanabilirsiniz. Dolmuşlar ile Saklıkent’e yolculuk yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Yine özel aracınız ile çok daha kısa süre içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında Saklıkent’e günübirlik turlar ile de gidebilirsiniz. Fakat Saklıkent Kanyonu ziyaretiniz sırasında tedbirli olmanızda yarar var. Çünkü kanyonun suyu oldukça çakıllıdır ve bazı noktalarda bele kadar yükselir. Ayrıca kanyona giriş ücretlidir. 2019 yılı itibari ile kanyona giriş ücreti yetişkinler için 10, öğrenciler için ise 7 TL’dir.

ETKİNLİK BİLGİLERİ

  • Etkinlik Yeri:
    SAKLI KENT